Наистина ли ще се разболеете, ако седите на студения под?

Есента и зимата могат да вгорчат живота на много жени. Когато времето стане студено и влажно, могат лесно да се върнат стари проблеми с пикочните пътища или да се появят нови. Ако някоя дама е по-чувствителна към студа, може да страда от неприятни симптоми като честа нужда от уриниране, кръв в урината, парене при уриниране, мътна урина или с неприятен мирис, или може би болка в долната част на корема. С малко грижи и обръщане на внимание повечето от тези проблеми могат да бъдат предотвратени.

Will you really get sick from sitting on a cold floor?

Студената пейка и голият кръст

 

Като дете често ли сте били предупреждавани да не сядате на студена пейка или камък, за да не се разболеете? Често можете да чуете, че симптомите на инфекции на пикочните пътища през зимата се появяват в резултат на леко обличане и оставяне на кръста гол. Важно е да посочим обаче, че независимо от тези суеверия, от излизането на студено или сядането на студена повърхност няма да разболеете пикочните си пътища.

 

Студената повърхност е просто катализатор.

 

Разболяването и лошото време са свързани едно с друго. Студът намалява притока на кръв и следователно естествената защитна способност на тялото отслабва. Поради тази причина тялото на жените е по-податливо на бактерии, които могат да бъдат открити в пикочните пътища, и в края на краищата така могат да достигнат области като пикочния мехур и бъбреците, където да причинят инфекция.

 

Други рискови фактори:

 

Някои видове начини на живот и сексуални навици повишават риска от инфекция на пикочните пътища. По време на секс безвредните бактерии, които са естествени обитатели на вагината, могат да достигнат лесно до късата уретра на жената и оттам да се придвижат нагоре към пикочния мехур. Това е причината, поради която е важно да изпразните пикочния си мехур след акта колкото е възможно по-скоро.

Също така е от съществено значение да поддържате интимна хигиена, за да предотвратите достъпа на микроби от ануса до уретрата. Полагайте особени грижи за поддържането на чистотата около вагината и ануса. Заслужава си да се знае, че правилната посока на избърсване на гениталната ви област винаги е отпред назад с цел предотвратяване именно на този достъп на микроби от ануса и вагината до уретрата.

Също така приемането на антибиотици може да промени показателя pH за естествената киселинност на вагината. С приемането на някои лекарства броят на лактобацилите намалява. Естественият баланс на вагиналната флора играе важна роля в защитата срещу размножаването на вредните бацили. Ето защо е необходимо да поддържате здравословния баланс на вагиналната флора, като предотвратявате размножаването им . Начини за предотвратяване на проблема

 

Важно е да консумирате здравословна храна, богата на витамини, не само в горещите летни дни, но и през зимните месеци. Също така е необходимо да обърнете внимание на пиенето на подходящото количество течности. Пиенето на 2 до 3 литра вода всеки ден може да намали вероятността от инфекция на пикочните пътища, като се увеличи честотата на уриниране, а това означава и отмиване на бактериите от пикочния мехур, преди те да са се размножили. Също така това помага за поддържането на по-малката концентрация на урината, което намалява вероятността от възпаление на пикочните пътища.

Витамин C, цинк, витамин D и други могат също да помогнат за поддържането на правилната функция на имунната система. Следователно, ако поддържате организма си чрез тези средства, не е необходимо да се тревожите от студа.

Viber Image 2025 06 04 13 32 08 056

Почивката ≠ цистит!

На прага на лятото, плановете за почивка и пътуване със семейството са в разгара си и ни чакат много вълнуващи приключения. Често отскачаме до морето за уикенд или ваканция, което ни зарежда с енергия и усмивки за цялата работна седмица. Зад ъгъла обаче дебне едно неприятно състояние, което може да помрачи и най-прекрасната почивка - циститът. 

Прочети повече
Е-е-е-е-е-е-е и замирисва на … цистит

Е-е-е-е-е-е-е и замирисва на … цистит

Дойде онова време от годината, когато всичко се разбуди – горите се разлистиха, гъбките поникнаха, билките се разцъфтяха, полите се скъсиха и обувките отстъпиха място на сандалите. Време е за … цистит?!
Всъщност, циститът не е сезонно заболяване. По-предразположените се срещат с него целогодишно и доста редовно. За останалите – рискът се засилва през летните месеци по много разнообразни причини.

Прочети повече
Сърбеж в интимната област

Сърбеж в интимната област

Голяма част от нежния пол поне един път в живота си се е сблъсквал с неприятното парещо чувство и сърбеж в интимната област.

Прочети повече