Е-е-е-е-е-е-е и замирисва на … цистит

Дойде онова време от годината, когато всичко се разбуди – горите се разлистиха, гъбките поникнаха, билките се разцъфтяха, полите се скъсиха и обувките отстъпиха място на сандалите. Време е за … цистит?!
Всъщност, циститът не е сезонно заболяване. По-предразположените се срещат с него целогодишно и доста редовно. За останалите – рискът се засилва през летните месеци по много разнообразни причини.
 

WebBanner_740x500px.jpg WebBanner_830x350px.jpg
Сигурно вече знаете, че циститът е възпаление на пикочния мехур най-често при жените, макар че се среща и при някои мъже. В над 80% от случаите причинител е бактерията E.coli, която нормално обитава чревния тракт, но различни фактори подпомагат навлизането й в пикочните пътища.
 
СЕКСЪТ е фактор №1. Статистиката сочи, че почти 80% от младите здрави жени с цистит, са правили секс поне веднъж през последните 24 часа. И не, сексът не пренася E.coli по полов път, а спомага нейната миграция от задната част на интимната област към уретрата. Веднъж попаднала там, тя много бързо навлиза в пикочния мехур, закрепя се за стените му и колонизира. Затова е много важно да пишкате след секс – така бактериите се изхвърлят чрез урината преди да инфектират пикочните пътища.
 
БЕЛЬОТО е фактор, на който да обърнете повече внимание. От една страна прашките (подобно на секса) по механичен път улесняват прехвърлянето на бактерии от ректума в уретрата. Така че първата стъпка срещу цистита е да ги замените с бикини. От друга – много е важен и материалът, от който са изработени. Естествените материи дават възможност на кожата да диша и намаляват риска от инфекции за разлика от изкуствените.
 
БАНСКИТЕ след плуване са друг източник на зараза. И със сигурност не е достатъчно да изсъхнете заедно с тях на слънце. Знаете, че в обществените басейни дебнат вагинални инфекции, нали не мислите, че слънцето ще ви спаси от уринарни? Задължителното правило е да събличате банския костюм след басейн и да не го обличате отново преди да го изперете и изсушите.   
Освен тези основни правила, спазвайте и още няколко:
  1. Пийте много течности (алкохолните коктейли не влизат в списъка).
  2. Не се стискайте, когато ви се ходи до тоалетна – уринирането е важно за здравето на пикочните пътища.
  3. Не допускайте запек (той увеличава концентрацията на E.coli в червата).
  4. Поддържайте правилна (не прекалена) хигиена.
Ако все пак усетите дискомфорт като парене и често уриниране, не чакайте да стане късно – обадете се на вашия лекар.
Природата също се е погрижила за нормалната функция на пикочните пътища:
  • Американската червена боровинка – плод, който не се среща по нашите ширини, но е уникален със съдържанието си на специални вещества – проантоцианидини тип А, които възпрепятстват закрепянето на E.coli към стените на пикочните пътища.
  • Златна пръчица (позната по нашите ширини и като Енчец) – планинска билка, известна с диуретичните си свойства.
  • Витамин D – мастноразтворим витамин, който едва през последните три години стана популярен за подкрепа на имунитета - основният му източник са слънчевите лъчи.

    Хубавото е, че не е нужно да летите до Америка за вълшебната червена боровинка, да катерите скалите за Златна пръчица, нито да се печете като гущер за витамин D. Всички тези благотворни съставки можете да намерите и във всяка таблетка Уринал Акут. Тъй като са във висока концентрация, само две таблетки дневно дават бърз ефект още на първия ден.
Така че, момичета, време е за цистит море …